بلبرینگ چیست

یکی از قطعات بسیار مهم و صنعتی خودرو، بلبرینگ است. بلبرینگ چرخ چیست، درواقع بلبرینگ نمونه‌ای از چرخ دنده است. این قطعه دارای فعالیت بسیار مهمی در خودرو است. واژه بلبرینگ Ball bearing از دو بخش تشکیل می‌شود. یکی به بال یکی توپ و بیرینگ به معنی یاتاقان است. از جمله کاربرد مهم این قطعه این است که به کاهش اصطکاک بین دو قطعه می‌پردازد؛ بنابراین به جلوگیری از کشیده شدن دو جسم بر روی دیگر می‌پردازد. از جمله اجزای بلبرینگ به رینگ خارجی، رینگ داخلی، ساچمه و قفسه اشاره کرد.

بلبرینگ چرخ چیست؟

همان‌طور که گفته شد بلبرینگ چرخ دنده‌ای است که مثل قطعاتی چون اورینگ و واشر سر سیلندر دارای کاربرد بسیار مهمی در بین قطعات ماشین است. از جمله مواردی چون اسکیت‌ها، دیسک سخت کامپیوتری، ماشین‌ها و موتورهای دستگاه صنعتی است. این قطعه می‌تواند با تحمل کردن، از کشیدن شدن دو جسم بر روی یکدیگر جلوگیری به عمل بیاورد. این قطعه با قرارگرفتن بین دو سطح می‌تواند از اصطکاک جلوگیری به عمل بیاورد. بلبرینگ چرخ چیست؟ بلبرینگ یکی از قطعات پر مصرف است که در صنایع بسیار از آن استفاده می‌شود. از نظر ظاهری بلبرینگ یک شیار عمیق دایره‌ای است که با شعاعی مساوی با ساچمه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به کاربرد این قطعه می‌توان دریافت که خواهان زیادی را در بازار دارد. همچنین نوع عرضه شده آن به صورت یک ردیفه، یک ردیفه با شیار ساچمه خور و دو ردیفه است. بلبرینگ چرخ چیست؟ این قطعه با بار شعاعی و بار محوری را می‌تواند تحمل کند و در بخش‌های گوناگون مورد استفاده قرار گیرد.

بلبرینگ چیست

 

نحوه عملکرد بلبرینگ چگونه است؟

بلبرینگ به عنوان یک قطعه توپی است. بنابراین در صورت چرخش با قطعات و اجزای موتور و دیگر ابزارهای مکانیکی، مشخص می‌شود. بلبرینگ چرخ چیست؟ استفاده و وجود بلبرینگ در خودرو باعث می‌شود که اصطکاک و یا فرسودگی را در خودرو از بین می‌برد. چرخ خودرو با بلبرینگ هیچ اصطکاکی را ندارد. کاربرد و یا استفاده از این قطعه در بخش‌های مختلفی از خودرو دیده می‌شود. در واقع استفاده از آن در دینام، پلوس، فرمان، اکسل، چرخ و گیربکس رایج است. از جمله مهم‌ترین وظیفه‌ای که در بلبرینگ دیده می‌شود نوع قرار گیری آن در بخش‌های مختلف خودرو جهت انتقال نیرو است.
بنابراین انتقال آن به صورتی است که به صورت منعطف بدون ورود و بدون فشار زیاد است. موضوع مربوط به ورود بدون فشار در بلبرینگ در واقع مربوط به بخش های مختلفی از خودرو است؛ بنابراین این موضوع مربوط به ماشین تنها توسط بلبرینگ انجام می‌گردد. با توجه به استهلاک قطعاتی که دیده می‌شود، می‌تواند هزینه‌های بسیاری را به بار بیاورد. بلبرینگ با عملکردی که دارد می‌تواند جلوی سایش و خرابی‌ها را در قطعات خودرو بگیرد. در صورت بروز مشکل در عملکرد بلبرینگ، تعویض بلبرینگ خودروهای داخلی و تعویض بلبرینگ خودروهای خارجی باید از مکانیک در این حوزه کمک گرفت.

علت های خرابی بلبرینگ در چیست؟

علائم بسیاری در خرابی بلبرینگ‌ها دیده می‌شود؛ بنابراین در صورت خرابی باید به فکر تعویض آن بود. علائم آن‌ها عبارت است از:

• لرزش فرمان

در صورتی که فرمان‌ها لرزیدن، می‌توان حدسی زد که بلبرینگ‌ها دچار مشکل شده‌اند و تحمل بار را ندارند؛ بنابراین در سرعت بالا و یا سرعت پایین، برای خودرو مشکلاتی ایجاد می‌کند.

• شنیدن صدایی عجیب

یکی دیگر از بخش‌هایی که نشان می‌دهد بلبرینگ خودرو خراب شده است، شنیدن صدایی عجیب شبیه به صدای آسیاب بادی است. درصورتی‌که این صدا شنیده شد، می‌توان دریافت که بلبرینگ‌ها روان نیستند؛ بنابراین باعث می‌شوند که فضا کمی متشنج شود. این موضوع می‌تواند برای رانندگان هشداری باشد که افزایش دما در بلبرینگ احساس می‌شود. برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع می‌توان به تعویض دنده و یا دور زدن هم پرداخت. در صورت بروز این مسئله زمان تعویض بلبرینگ فرا رسیده است.

• لقی در چرخ ها

در صورت بروز مشکل در بلبرینگ‌ها می‌توان مشکلاتی را در چرخ‌ها دید. در واقع اگر احساس کردید، در چرخ‌ها کمی لقی دیده می‌شود، باید به بررسی بلبرینگ‌ها بپردازید؛ بنابراین برای درک این موضوع نیاز است که با یک مکانیک مشورت کرد و ماشین را به او نشان داد. از ویژگی‌های بلبرینگ خوب این است که صدای اضافی نداشته باشد.

• متمایل شده خودرو به سمتی خاص

در صورتی که برای بلبرینگ‌ها مشکلی پیش بیاید، لرزش در تایرها دیده می‌شود. بنابراین خودرو امکان دارد به سمتی متمایل شود.

بلبرینگ چیست

کاربرد بلبرینگ در چرخ خودرو چیست؟

بلبرینگ چرخ چیست یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که شاید برای افراد پیش بیاید. با بررسی کاربرد آن می‌توان به اهمیت آن در خودرو پی برد. کاربرد آن در قطعات زیر دیده می‌شود:

• قفسه

قفسه یکی از مهم‌ترین بخش‌های مربوط به بلبرینگ است. این بخش به منظور جلوگیری از تماس ساچمه با یک دیگر و هدایت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. قفسه به صورت جامد، پلیمری و پرس شده ارائه می‌شود. این بخش می‌تواند برای روند کاری بلبرینگ بسیار مناسب باشد.

• ساچمه

ساچمه در انواع مختلفی مانند گرد، سوزنی، استوانه‌ای، مخروطی و بشکه‌ای است. این قطعه بسیار کاربردی و پر مصرف است؛ بنابراین دارای مقاومت بالایی است.

• کاسه نمد

کاسه نماد برای جلوگیری از نشتی و وارد شدن مواد اضافی به روغن می‌شود. این قطعه به دو نوع تماسی و غیر تماسی است.

• رینگ

یکی دیگر از بخش‌های مهم در بلبرینگ رینگ است که جنس بلبرینگ از فولاد با خلوص بالا ارائه می‌شود.

 

بلبرینگ شیار عمیق

تفاوت مربوط به بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه با بلبرینگ شش هزاری در چیست؟

بلبرینگ با داشتن شیارهایی ساچمه‌ای و عمیق می‌تواند بار را تحمل کند. همچنین این محصولات با واشر فلزی و لاستیکی عرضه می‌شوند.

• انواع بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه چگونه است؟

این بلبرینگ‌ها با واشر لاستیکی به جلوگیری از نفوذ رطوبت با پسوند 2RS ارائه می‌شوند.
کاسه نمد لاستیکی با لاستیک مصنوعی و واشر فلزی با پسوند و نماد seals ارائه می‌شود.
کاسه نمد با جنسی فلزی با پسوند z یک طرفه یا 2z هم به صورت دو طرفه بی رنگ نشان داده می‌شود.
بلبرینگ با خار برای محکم شدن در فضا اشغالی با پسوند NR قرار می‌گیرد.

استفاده از بلبرینگ 6000 چگونه است؟

برای جا زدن نباید شسته و یا گرم بشوند، زیرا هر دو سمت دارای کاسه نمد است و با گریس پر می‌گردد. در صورتی که حلقه بیرونی بلبرینگ چرخشی داشته باشد، در ماسه نمد گریس نشتی خواهد داشت. در بلبرینگ یا کاسه نمد لاستیکی افت سرعت دیده می‌شود.

 

بلبرینگ شیار عمیقی دو ردیفه و یا دو تایی چگونه است؟

طراحی شیار عمیق دو ردیفه با تک ردیفه تفاوت چندانی ندارد. چرا که دارای شیار بدون وقفه است؛ بنابراین با انطباق بین ساچمه‌ای و شیار بالا می‌توان تحمل بار را در بلبرینگ محوری دید که در جهت و با بار شعاعی بالا دید. استفاده از این محصولات در صورتی است که تک ردیفه عمیق با توانایی تحمل پایینی است. این محصول به نسبت شیار عمیق تک ردیفه دارای قطرهای داخلی و خارجی است. تک ردیفه دارای عرض بیشتری است بنابراین ظرفیت بالایی در آن دیده می‌شود.

 

کلام پایانی

زمانی که شما در رابطه با بلبرینگ چرخ صحبت می کنید نیاز است تا ابتدا با چیستی این قطعه آشنا شوید. این که بلبرینگ چرخ چیست می تواند به شما کمک کند تا در ادامه با نوع عملکرد آن نیز آشنا شوید. علاوه بر این نکات شما برای شناخت بهتر این قطعه می بایست با علائم مؤثر در خرابی آن آشنا شوید. همان طور که در این مقاله اشاره کردیم این بلبرینگ ها از کاربرد مشخصی برخوردار هستند. به این ترتیب شما با توجه به این نکات می توانید اطلاعات خود را نسبت به این قطعه افزایش بدهید.

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...