تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم چیست؟

در واقع قطعه‌ای پلاستیکی بوده که روی آن دندانه‌های زیادی قرار گرفته است. اندازه تسمه و تعداد دندانه‌های به کار رفته در آن بر اساس نوع خودرو متفاوت است. در ضمن برای شناخت بهتر این قطعه، بهتر است تا با وظایف و کاربرد آن نیز به طور کامل آشنا بشوید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات کلیدی تسمه تایم و زمان تعویض آن آشنا سازیم. به این ترتیب تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تسمه تایم چیست؟

 

تسمه تایم در خودرو چیست و چه وظیفه ای را بر عهده دارد؟

در پاسخ به این سوال که تسمه تایم چیست؟ باید بگویم وسیله‌ای که توسط آن میل لنگ به میل سوپاپ متصل می‌شود و درون موتور خودروهای احتراق داخلی قرار می‌گیرد، تحت عنوان تسمه تایم نامیده می‌شود. تسمه تایم در موتورهای احتراق داخلی باعث هماهنگ‌تر شدن چرخش میل لنگ و بادامک شده و در نتیجه آن سوپاپ‌های موتور پس از هر بار گردش کامل میل لنگ، یک بار در زمان مشخص و درست، باز و بسته می‌شوند. جنس تسمه تایم از پلاستیک است و رشته‌های فیبری زیادی در آن قرار گرفته که به موجب آن تسمه محکم‌تر می‌شود. علاوه بر این برای اینکه از لغزش تسمه جلوگیری به عمل آید، آن را با دندانه‌هایی پوشانده‌اند.

لینک های مفید:
واشر سر سیلندر

 

ویژگی‌های تسمه تایم

تسمه تایم دارای ویژگی و مزایای زیادی است که در این بخش از مقاله شما را با برخی از ویژگی های تسمه تایم آشنا می‌نماییم. یکی از ویژگی‌های تسمه تایم خوب جنس و کمیت آن است. تسمه یکی از محصولات صنعتی بوده که از حساسیت بالایی برخوردار است. این وسیله می‌تواند به وسیله روغن‌های صنعتی از طول عمر بیشتری برخوردار شود. حتما به این نکته دقت کنید که در هنگام خرید و تهیه تسمه ویژگی‌های آن را به طور کامل و دقیق بررسی نمایید.

به معادل فاصله بین مرکز یک دانه تا مرکز دانه بعد را تسمه تایم می‌گویند. یک تسمه خوب از یک پارچه مقاوم و الیاف تشکیل شده که در برابر دما، کشش طولی و پارگی مقامت بسیار بالایی دارد. علاوه بر این یک تسمه  خوب دارای ویژگی‌های دینامیکی و حرکتی خوبی است.

یکی از نکات بسیار مهمی که لازم است به آن دقت زیادی شود، تسمه دینام است. این نوع تسمه بعد از طی حدود 20 هزار کیلومتر، نیاز به تعویض دارد. حال اگر این تعویض انجام نشود، تسمه دینام پاره شده و قطعات آن وارد محفظه تایمینگ شده و باعث پاره شدن تسمه تایم نیز می‌شود. پس لازم است هر از چندگاهی تسمه دینام را چک و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

 

کاربرد تسمه تایم در موتور

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، تسمه تایم از یک قطعه پلاستیکی درست شده و رابط بین میل لنگ و میل بادامک است. این تسمه طوری تنظیم و طراحی شده که با چرخش میل لنگ، میل بادامک یا سوپاپ را نیز دچار چرخش می‌نماید و در نهایت سوپاپ‌ها را نیز به چرخش در می‌آورد. تسمه جزئی از قطعات موتورهای احتراق داخلی محسوب می‌شود. تسمه در بسیاری از صنعت‌ها دارای کاربردهای وسیعی است. در قسمت ذیل به صنعت هایی اشاره می‌شود که در آن‌ها کاربرد تسمه تایم در موتور اهمیت فراوانی دارد. این صنعت ها شامل:

 • صنعت سرامیک و کاشی
 • صنعت چاپ
 • صنعت گاز و پتروشیمی
 • صنعت بسته بندی انواع کالاها
 • تسمه تایم چیست؟

 

زمان تعویض تسمه تایم

زمان تعویض تسمه تایم به نوع عملکرد و کارکرد خودرو بستگی دارد و نمیتوان برای تعویض آن‌ها در خودرو مدت زمان خاصی را مشخص نمود. اما بهتر ست زمان تعویض تسمه تایم را به موقعی موکول کنید که کارکرد خودرو به 60 هزار کیلومتر رسیده باشد. لازم به ذکر این نکته است که کیلومتر ملاک خوب و ایده‌آلی برای تعویض تسمه نیست چرا که ممکن است خودرویی سال‌ها بدون استفاده باقی مانده باشد در این صورت مدت زمان و تاریخ استفاده از تسمه سپری شده و باید آن را تعویض نمود. به طور معمول شما می‌توانید از یک تسمه به مدت 4 تا 5 سال استفاده کنید.

از همین روی برای تعویض تسمه باید به دو نکته مهم یکی مدت زمانی که تسمه تولید شده و دیگری مقدار کارکرد خودرو دقت زیادی کنید. در بعضی مواقع نیاز است تا شما زودتر از موعد تعیین شده توسط شرکت خودروسازی اقدام به تعویض تسمه نمایید. به عبارتی علائم و مواردی وجود دارد که به شما اخطار می‌دهند تا تسمه را قبل از پاره شدن تعویض کنید. این موارد عبارتند از:

 • افزایش دود خروجی از اگزوز
 • استارت نخوردن ماشین
 • صدای قیژقیژ موتور
 • صدای زوزه تسمه
 • تاریخ انقضا تسمه
 • تنظیم نبودن دور موتور
 • خوردگی دندانه ها

لازم به ذکر این نکته است که باید هنگام تعویض تسمه اقدام به تعویض بلبرینگ نیز نمایید. علت این امر این است که خراب شدن بلبرینگ همان خسارت و ضررهایی را در پی دارد که پاره شدن تسمه تایم به بار می‌آورد.

لینک های مفید:
اورینگ

تعویض تسمه تایم خودروهای داخلی

تمام خودروهای داخلی از یک تسمه تایم استفاده می‌نمایند. کارخانه جات خودرو سازی عددی که برای تعویض تسمه تایم خودروهای داخلی ذکر کرده‌اند 60 هزار کیلومتر کارکرد است. در پاره‌ای از مواقع رانندگان با عبور از این کیلومتر همچنان به استفاده از تسمه ادامه می‌دهند که باعث می‌شود خسارات ملیونی به خودروی خود وارد نمایند.

زمان تعویض تسمه تایم خودروهای خارجی نیز همانند خودروهای داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در صورت عدم تعویض تمه تایم خودرو خارجی به مراتب هزینه‌ای بیشتر از خودروهای داخلی را متحمل خواهید شد. پس لازم است علاوه بر بررسی تاریخ انقضا تسمه و کیلومتر شما به موارد نکات دیگری که در این مقاله ذکر شد دقت نمایید.

 

کلام پایانی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعاتی که در خودروهای ایرانی و خارجی به ار رفته است تسمه تایم است. در پاسخ به این سوال که تسمه تایم چیست؟ نکات و مثال‌هایی را ارائه کردیم تا بتوانید به شناخت درستی از این قطعه دست پیدا کنید. حتما به این مساله دقت نمایید که در حفظ و نگهداری تسمه کوشا باشید زیرا اگر به هر دلیلی تسمه خودرو شما پاره شود خسارت و آسیب زیادی به خودرو شما وارد می‌شود. امیدواریم این مطالب توانسته باشد به شما در مورد این نوع تسمه کمک شایان توجهی کرده باشد. شرکت پویا قطعه با دوام اولید کننده واشر آلات جی تی اس پی همواره اماده راهنمایی مشتریان عزیز میباشد.

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...